Venedik Bienali Türkiye Pavyonu açıldı

Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu açıldı.

Önemli sanat etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi, 23 Nisan’daki genel açılışı öncesinde profesyoneller için gerçekleştirilen ön izleme günleriyle başladı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yaptığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda Füsun Onur’un “Evvel zaman içinde…” başlıklı yeni sergisi yer alıyor.

İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer’in küratörlüğünü yaptığı “Evvel zaman içinde…” sergisi, 23 Nisan – 27 Kasım tarihleri arasında bienalin ana mekânlarından Arsenale’de sanatseverlerle buluşacak.

Kavramsal sanatın öncü figürlerinden Füsun Onur, Türkiye Pavyonu için ürettiği yeni sergisinde insanların yol açtığı ve gezegenin geleceğini tehdit eden insan odaklı yönetim anlayışına karşı birleşerek mücadele eden bir grup fareyle kedinin öyküsünü anlatıyor. Onur, eserinin ana karakterleri olan fareler ve kedileri pandemi döneminde, iki yıl boyunca evinden hiç çıkmadan hazırladı. Sanatçı Türkiye Pavyonu için metal telleri bükerek ve şekillendirerek farklı karakterler ve bu karakterlerin hayatlarından çeşitli kesitler sunan sahneler yarattı. Sergi mekânına yayılan bulutlar üzerinde tasvir edilen her bir sahne, bir araya gelerek bütünsel bir anlatı oluşturuyor. Serginin tasarımı Yelta Köm imzası taşıyor, aydınlatma tasarımı ise Erinç Tepetaş’ın danışmanlığında yürütülüyor.

​​Sergiyle eş zamanlı olarak Marcello Jacopo Biffi’nin tasarladığı, editörlüğünü Bige Örer ile Nilüfer Şaşmazer’in birlikte üstlendiği pek çok küratör, sanatçı ve sanat tarihçisinin Füsun Onur’un sanat pratiğine dair yazılarından oluşan bir yayın hazırlandı. Bu yayın İKSV ve Mousse Publishing ortaklığında İngilizce olarak yayımlanan kitapta Ahu Antmen, Alev Ersan, Anna Boghiguian, Anne Barlow, Aslı Seven, Ayşe Erek, Chus Martínez, Defne Ayas, Deniz Gül, Fatih Özgüven, Gregory Volk, Hera Büyüktaşcıyan, HG Masters, Iwona Blazwick, İz Öztat, Kevser Güler, Leylâ Gediz, Misal Adnan Yıldız, Murat Alat, Necmi Sönmez, Paolo Colombo, Sally Tallant, Seza Paker ve Tolga Tüzün’ün yeni yazıları yer alıyor. Kitapta Füsun Onur arşivinden görüntüler ve sanatçının Türkiye Pavyonu için ürettiği yeni işin görselleri de bulunuyor. Kitabın Türkçesi, İKSV ve Yapı Kredi Yayınları tarafından Nisan ayında yayımlanacak. 

Kaynak: Artfulliving