Türkiye’nin en kapsamlı fanzin sergisi: “Yeraltı Suları: Fanzin Edebiyatı”

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde “Yukarı Bak, Sınırlı Coğrafyanın Yıldızlı Ufukları” sergisi devam ederken, Misi’de bulunan Edebiyat Müzesi’ndeki “Türkiye’nin Yeraltı Suları: Fanzin Edebiyatı” adlı sergi, Onur Sakarya küratörlüğünde, 1960’lardan bu yana Türkiye’de fanzine odaklanıyor.

Bursa, Nilüfer Belediyesi 14 Mayıs’ta açılan ve Nilüfer ilçesinde yer alan 6 farklı mekânda, 27 sanatçının çalışmalarına yer veren “Yukarı Bak, Sınırlı Coğrafyanın Yıldızlı Ufukları” adlı sergiyi ağırlıyor. Yekhan Pınarlıgil küratörlüğündeki sergi politik konulara umut dolu, pozitif bir perspektiften yaklaşıyor.

Her mekânın kendi içinde bir sergi olarak kurgulandığı butik bir bienal havasındaki Yukarı Bak, Sınırlı Coğrafyanın Yıldızlı Ufukları, şehrin kültürel kimliği, tarihi, dönüşümü ve geleceği ile diyaloğa geçen lokasyonlarda mekân ve sanat arasında ilişki kuruyor. Kahkaha atarak, renkleri, dansı ve ritmi kullanarak içine sıkıştırıldığımız kalıpları kırmayı, bizleri kontrol altında tutmak için yapılanmış iktidarları sorgulamayı ve bizlere özgürlük alanları açmayı vadeden işleri bir araya getiriyor. Boğaziçi eylemlerindeki slogandan ilham alarak “Ne zaman boyun eğmeyi bırakır, neden, nasıl yukarı bakarız?” düşüncesinden yola çıkan seçki, söylemin getirdiği çağrışım noktalarına odaklanıyor.

Sergiler 31 Temmuz’a kadar sürecek

Nilüfer Belediyesi Meteor Balat Kültürevi’nin yanı sıra Gölyazı Kültürevi, Misi Fotoğraf Müzesi, Edebiyat Müzesi, Nâzım Hikmet Kültürevi ve Pancar Deposu’nda izlenime açılan sergiler 31 Temmuz tarihine kadar sürecek.

Edebiyat Müzesi / Fotoğraf: Cenk Kolçak

Yeraltı Suları: Fanzin Edebiyatı

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, 6 farklı mekânda açılan ve genel küratörlüğünü Yekhan Pınarlıgil’in üstlendiği “Yukarı Bak” adlı sanat harekatının bir kolu da Nilüfer Belediyesi Edebiyat Müzesi’ne uzandı: “Türkiye’nin Yeraltı Suları: Fanzin Edebiyatı” sergisi…

Fotoğraf: Cenk Kolçak

Küratörlüğünü Onur Sakarya’nın yaptığı sergi, izleyicileri hem günümüz Türkiye fanzinlerinin, hem de nadir eser sayılabilecek eski-stil fanzinlerin kapaklarıyla bir yolculuğa çıkarıyor. Sergi, Antares’le 1970’lerden başlayan 50 yıllık bir fanzin koleksiyonundan oluşuyor.

Altay Öktem, Efe Elmastaş, Fanzin Apartmanı Kolektifi ve Onur Sakarya’nın arşivlerinden oluşan koleksiyon 31 Temmuz’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Sergi, Pazartesi hariç her gün 09.00’la 18.00 saatleri arası Misi’de bulunan (Gümüştepe Mahallesi) Nilüfer Edebiyat Müzesi’nde görülebilir.

Yirmibirmart Kültür Sanat

Fotoğraflar: Cenk Kolçak