Pera Müzesi’nden Üç Boyutlu Sergi Deneyimi

Pera Müzesi’nde izleyici ile buluşan kalıcı ve süreli sergiler sanal ortama taşınıyor.

Üç boyutlu sanal sergi turlarıyla izleyiciler Google Arts & Culture platformundan izlenebilen dijital sergilerden farklı olarak eserlerin en ince ayrıntısına kadar incelenebildiği, multimedya araçlarıyla desteklenmiş, fiziksel dünyaya daha yakın ve gerçekçi bir deneyim yaşıyorlar. Ayrıca bu üç boyutlu sergiler sanal gerçeklik (VR) gözlüğüyle de deneyimlenebiliyor.

5 bin yıl öncesinden bugüne uzanan “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri”, kahvenin Osmanlı toplumundaki yerini çini ve seramik üretimi ekseninde inceleyen “Kahve Molası”, Osmanlı diplomasi tarihinde hem elçilik hem de ressamlık kimliklerini benimseyen isimlerin çalışmalarının sergilendiği “Kesişen Dünyalar”, ressam, arkeolog, müzeci Osman Hamdi Bey’in sanat hayatına odaklanan “Osman Hamdi Bey” sergileri sanal ortamda sanatseverlerle buluşuyor.

Ayrıca sanal ortama taşınan sergiler arasında Pera Müzesi’nin son bir yıl içinde gerçekleştirdiği güncel sergiler de yer alıyor. Minyatür sanatının güncel yorumlarına yer veren “Minyatür 2.0”, Arnavutluk tarihinin sosyalizm ile çetrefilli ilişkisini konu alan “Bir Rüyanın İnşası”, çevresel ve toplumsal konuları kristaller ışığında ele alan “Kristal Berraklığı”, müzenin yeni sergileri “Zevk Meselesi” ve “Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş” sergileri de çevrim içi bir şekilde gezilebiliyor.

Sanat eserlerinin, serginin içeriğini oluşturan videoların ve dijital materyallerin birebir izlenebildiği sanal turlara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Artfulliving