PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nden açıklama: Gezi düşünce ve ifade özgürlüğüdür

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, Gezi kararları ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Gezi Davasının 25 Nisan’daki karar duruşmasının ardından pek çok aydın ve sanatçı karara tepki göstermeye devam ederken PEN Türkiye Yazarlar Derneği de bir açıklama yayınlandı.

Vicdansızlara değil, vicdanlılara sesleniyoruz sözleriyle başlayan açıklamada Gezi’nin, saygılı ve barışçıl tepkilerden oluşmasının yanı sıra umut, düşünce ve ifade özgürlüğü olduğu vurgulandı. PEN, açıklamanın sonunda adalet taleplerini sıraladı.

PEN’in açıklamasının tem metni aşağıdaki gibidir:

Vicdansızlara değil, vicdanlılara sesleniyoruz.

Despotlara değil, demokratlara sesleniyoruz.

Hukuk tanımayanlara değil, hukuk saygısı olanlara sesleniyoruz.

Kul köle olanlara değil, yurttaşlara sesleniyoruz.

Anayasa’yı çiğneyenlere değil, insan haklarına dayalı laik demokratik sosyal hukuk devleti tanımını ciddiye alanlara sesleniyoruz:

Gezi, çevreci ve insan haklarına saygılı demokrasi isteyen yurttaşların barışçıl ve anayasal tepkileriydi, tepkilerimizdi. Gezi  biziz. Gezi umuttur. Gezi dayanışmadır.  Gezi düşünce ve ifade özgürlüğüdür. Gezi yaşam tarzını seçebilmektir. Gezi farklılıkların bir arada var olabilmesidir. Gezi zenginliğimizdir.  Gezi yaşıyor, yaşayacak. Çünkü demokrasi ve hukuk talebimiz sapasağlam duruyor.

Gezi Davasında  ceza alan tüm dostlarımızın  yanındayız.  Gezi davasında verilen cezalar bağımsız yargı  ve kuvvetler ayrılığının olmamasındandır;  hukuka düşürülmüş yeni bir kara lekedir. 

Biz PEN TÜRKİYE YAZARLAR DERNEĞİ olarak ülkemizin bunca ciddi sorunları varken, bunları görmezden gelip, hak hukuk ve adaleti yok sayıp, milyonların katıldığı on yıl önceki bir direniş hareketinden  intikam  almaya yönelik  bu cezalar karşısında şunu diyoruz:

Anayasamızı, bağımsız yargıyı  yok sayanlar  hesap versin. Yolsuzluklar yapıp üstünü örtenler hesap versin. Ormanları  yok eden,  kentleri yaşanmaz hale getiren, denizleri dolduran,  gölleri akarsularımızı kurutanlar hesap versin. Gerilimden, ayrışmadan, kavgadan, intikamdan beslenenler hesap versin. Bugün terör estirenler bilsin ki,  ”YARIN”  ve “UMUT” ; “ADALET” ve “DEMOKRASİ” bu güzel ülkemizde pek yakındadır.

PEN TÜRKİYE YAZARLAR DERNEĞİ
26 Nisan 2022