Ödüllü oyunların eşyalarından oluşan “Alamet-i Farika Sergisi” Aşiyan Füniküler’de

Şehir Tiyatroları’nın 108 yıllık tarihi boyunca adından söz ettiren, tasarım alanında ödüllere sahip oyun afiş, aksesuar ve kostümlerinin yer aldığı “Alamet-i Farika Sergisi” Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nda açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, tarihi boyunca kapalı gişe sahnelenmiş sayısız oyunundan sakladığı koleksiyonunu “Alamet-i Farika Sergisi” ile İstanbullularla buluşturuyor.

Günümüze kadar özenle korunan; değerli sanatçı, yönetmen, kostüm ve sahne tasarımcılarının afiş, aksesuar ve kostüm tasarımlarından oluşan koleksiyon, Aşiyan Metro İstasyonu’nda sergileniyor. Sergi için oluşturulan sekiz adet camekân vitrinde sergilenen koleksiyon ile İstanbullulara farklı bir hafıza deneyimi yaşatmak amaçlanıyor.

​Sergi kapsamında; Büyünün GözleriGılgameşLysistrataMakedonya Gamzesi, Alemdar, Onlar Ermiş MuradınaÇengiÇılgın Dünya4. MuratCyrano De BergeracLüküs HayatCem SultanRomeo ve JulietÖlümsüz ÖyküÇürük TemelMösyö ButterflySarah BernhardtSersem Kocanın Kurnaz Karısı oyunlarına ait afiş, kostüm ve aksesuarlar sergileniyor. Sergilenen kostümler arasında; Canan Göknil, Nilgün Gürkan, Duygu Türkekul, Türkan Kafadar, Almila Altunsoy, Ayşen Aktengiz Bayraşlı, Nihal Kaplangı, Eylül Gürcan, Sevim Çavdar, Zuhal Soy gibi usta tasarımcıların tasarladığı kıyafetler yer alıyor.

Kaynak: Artfulliving