MSGSÜ’den yeni sergi: “Bir Başka Sanatçı Kadınlar Atlası”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü8 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi‘nde Bir Başka Sanatçı Kadınlar Atlası” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü8 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi‘nde küratörlüğünü Prof. Gülçin Aksoy ve Nergis Abıyeva’nın üstlendiği, araştırma temelli sanat tarihsel ve arşivsel bir sergi olan, “Bir Başka Sanatçı Kadınlar Atlası” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin koleksiyonunda yer alan, saptandığı kadarıyla 131 sanatçı kadına ait 300’ün üzerinde eser, serginin çıkış noktasını oluşturuyor. İRHM koleksiyonunda yer alan kadınlara ait eserlerin fotoğrafları, herhangi bir elemeden geçirilmeden sanatçıların isimleriyle birlikte gösteriliyor. Bu arşivsel çalışma aracılığıyla sanat tarihi yazımında kanon oluşturmaktan, “büyüklük ve dehâ” gibi eril söylemler üretmekten kaçınılarak, sanatçı kadınların isimlerini ve yapıtlarını görünür kılmak hedefleniyor.

Çalışmaya, Türkiye’de 1980’li yıllardan itibaren sanatçı kadınları araştıran ve görünür kılan sanat tarihçilerin kitap, tez ve kapsamlı makalelerinden oluşan bir seçki de eşlik ediyor.

“Kendine Ait Bir Oda” başlıklı bölümde ise Türkiye’de erken Cumhuriyet döneminden 1950’lere kadar kendine ait bir atölye oluşturmuş sanatçı kadınların fotoğrafları gösteriliyor. Günümüz sanatından Canan Beykal, AtılKunst inisiyatifi ve Özlem Şimşek’in Türkiye’nin ilk sanatçı kadınları üzerine gerçekleştirdiği çalışmaları da “Bir Başka Sanatçı Kadınlar Atlası” sergisindeki yerini alıyor.

Kaynak: Kültür.ltd