‘MEDNIGHT’tan Masallar’ Edebiyat Yarışması için başvurular başladı

MEDNIGHT Akdeniz Araştırmacıları Gecesi, temel amacı kamuoyunda bilimsel ruhu teşvik etmek olan “MEDNIGHT’tan Masallar” adlı edebiyat yarışmasını duyurdu. Son başvuru 30 Haziran’da.

Temel amacı kamuoyunda bilimsel ruhu teşvik etmek olan “MEDNIGHT’tan Masallar” adlı edebiyat yarışmasına son başvuru tarihi 30 Haziran.

6-12 yaş arası çocuklar için masallar

MEDNIGHT’tan Masallar başlıklı yarışmaya, 6-12 yaş arasındaki çocuklar için masal yazmış olan 18 yaş ve üzeri herkes, başka yerde yayınlanmamış eserleriyle katılabiliyor. Masalların ve hikâyelerin İngilizce ya da Türkçe yazılması gerekiyor.

Bu yılki yarışmanın ödülü, kazanan eserlerin uluslararası standart kitap numarası (ISBN) almış bir derleme baskıda yer alması ve MEDNIGHT’ın hem İspanya’daki hem de projeye katılan diğer Avrupa ülkelerindeki etkinliklerinde sunulması olacak.

MEDNIGHT projesinin internet sitesinden yapılacak olan başvurular, 30 Haziran 2022 Perşembe günü saat 23.59’da sonlanacak.

Yarışma hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvurmak için tıklayınız: https://mednight.eu/tales-from-mednight/

Yarışma hakkında bazı bilgiler:

Yarışmanın temel amaçlarından biri de Akdeniz bilimine hastanelerde çocuklara, kabul merkezlerinde göçmenlere ve konutlarda yaşlılara odaklı, keyifli ve eğlenceli bir şekilde yaklaşmaktır.

Öykülerde işlenecek konulara örnekler:

Sağlık; Akdeniz; antropoloji ve tarih; kirlilik; biyolojik çeşitlilik; kadın ve bilim; iklim acil durumu; jeoloji; mühendislik; diyet ve beslenme; temiz enerji; ve astronomi.

Yarışmacılara bir bilim hikâyesinin nasıl oluşturulacağı konusunda çevrimiçi bir kurs sunularak, bilim tarihi dersleriyle masal yazma atölyesine katılımların sağlanması planlanlanıyor.

Rekreasyona katılan kişiler ayrıca yorumlama eğitimi alacaklar. MEDNIGHT, bilimsel etkinliği heyecan verici, eğlenceli ve anlaşılır bir etkinlikle birbirine yaklaştırmayı planlıyor. Eğitimler, katılanların duygusal olarak güçlenmesine yardımcı olurken, bilimsel ruh da teşvik edilecek ve aşılanacağı öngörülüyor.