Karşı Sanat Çalışmaları’ndan Yeni Sergi: “Normalleş(me)!”

Karşı Sanat Çalışmaları, “Normalleş(me)!” başlıklı sergiyi 28 Haziran tarihine kadar sanatseverle buluşturacak.

Kolektif bir dayanışma sergisi olan “Normalleş(me)!”, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle birlikte düzenlenen “normal”in ne olduğuna dair soruların sorulduğu atölyelerin ürünleri ile davetli sanatçıların çalışmaları bir araya getiriyor. Sergi, izleyiciyi evrensel bir normal tanımı yokken normalleştirdiğimiz şeylerin kimin normali olduğunu, etiketlerle bizi şekillendirmeye çalışanlara rağmen farklı seslerimizi ve renklerimizi nasıl koruyacağımızı ve özgürlük için nöbet tutmaya neden ihtiyaç duyduğumuzu sorgulamaya davet ediyor.

Pandemi günlerinde sıkça duyduğumuz “normalleşme”, kimin söylediğine, koşullara ve dönemin muktedirlerinin kim olduğuna göre anlam değiştiren bir kavram. Normal ve anormal kavramı insan deneyiminin evrensel ve değiştirilemez kategorileri olmaktan çok toplum tarafından inşa edilen tarihi ve kültürel anlayışlara göre değişen soyut fikirlerdir. Toplumun ve piyasaların refleksi her zaman normalleşmeden yanadır. Bireyin normalleştirilme süreci ise ailede başlar, okul ve iş hayatı ile devam eder çünkü hükmetmenin ve kontrol etmenin en kolay yollarından biri budur. Pandemi, mevcut düzenin üzerine kurulduğu eşitsizliklerin ve ayrımcılıkların ve fark edilmesini sağlarken, aynı zamanda kırılganlıkları ve sistemin zafiyetlerini daha da görünür kıldı.

“Yeni normalimiz ne?” sorgusu içindeyken, atölyelerle ve sergiyle toplumsal, sosyal, ekonomik ve politik olarak normların ortadan kalktığı bu gerçeküstü dönemde belki de tek bir normal olmaması gerektiği üzerine odaklanarak, biz içinde aynı zamanda ben de olabileceğimiz toplumsal oluşumların hayaline bir kapı aralamayı hedefleniyor. Karşı Sanat Çalışmaları, ürünü olduğumuz kadar yeniden üretimine katkıda da bulunduğumuz eğitim sistemine, tüketim alışkanlıklarımıza, aile kurumuna, dahil olduğumuz topluluklara, arkadaş grubuna, doğa ile ilişkimize, bedenimize, davranışlarımıza biçim veren normlara şüpheyle yaklaşmaya davet ediyor.

Sergide yer alan sanatçılar; Arzu Yayıntaş, Asya Evcil, Belgin Kılınç, Can Candan, Ekin Sibel Ceren Özdemir, Güneş Terkol, Hamza Aksoy, h. ışık, Hüma Gedemenli, İdil Kocabozdoğan, Meryem Aydın, Nancy Atakan, Nazım Dikbaş, Neriman Polat, Özlem Salt, Sena Başöz, Seyyid Ahmet Ünalan.

Sergi ve atölyelerin kavramsal çalışması Arzu Yayıntaş tarafından Fikret Adaman’ın daveti ile gerçekleştirildi. Sergi düzenlemesi Arzu Yayıntaş ve Güneş Terkol’a ait. Proje kapsamında Arzu Yayıntaş ve Neriman Polat ile Fotoğraf Atölyesi, Güneş Terkol ile Dikiş / Bayrak Atölyesi ve Sena Başöz ile Performans Atölyesi düzenledi.

“Normalleş(me)!” sergisi Boğaziçi Üniversitesi mezunları, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Karşı Sanat Çalışmaları, Depo İstanbul ve Lamarts’ın katkılarıyla düzenleniyor.

​“Normalleş(me)!” başlıklı sergiyi 28 Haziran tarihine kadar Karşı Sanat Çalışmaları’nda ziyaret edebilirsiniz.

Künye: Nancy Atakan, Arkası Dönük, 2021

Kaynak: Artfulliving