İranlı Kürt mülteci Azimitbar sanat ödülüne aday gösterildi

İranlı Kürt mülteci Mustafa Azimitbar, 8 yıl hapis cezası sırasında diş fırçasıyla çizdiği otoportresiyle Avustralya’nın en ünlü sanat ödülüne aday gösterildi.

‘Yasadışı’ mültecilerin tutulduğu bir kampta 8 yılını geçiren ve bu sırada diş fırçasıyla kendi otoportresini çizen Mustafa Azimitbar, 1921’den beri Avustralya’nın en iyi ressamlarına verilen Archibald Otoportre Ödülü‘nde finalist seçildikten sonra hayatının “en güzel anlarından birini” yaşadığını söyledi.

“Zafer Anı”

Azimitbar, Avustralya’nın Papua Yeni Gine’deki Manus Adası’nda yasadışı göçmenler için kurduğu “deniz” kampına yerleştirilmesinin hemen ardından 2014 yılında diş fırçasıyla resim yapmaya başladı. Hapishane yetkililerinin boyayı yutarak intihar edeceğini bahane etmesi nedeniyle kendisine boya verilmeyen Azimitbar, düzinelerce mülteciyle kaldığı koğuşa geri döndü, bir fincan kahve ve bir diş fırçası gördü. Azimitbar o anı şöyle aktardı: “Nasıl olduğunu bilmiyorum, bir anda oldu… Özel bir andı. Diş fırçamı alıp kahveye daldırdım ve o anı bir “zafer anı” olarak nitelendirerek kağıda döktüm.”

Otoportresini seri numarasıyla isimlendirdi: KNS088

Azimitbar, otoportresine esaret atında geçirdiği 8 yıl boyunca kendisine verilen ‘seri numarası’ olan KNS088 adını verdi ve çalışmasının bir mültecinin hayatındaki “acı, keder ve gücü”nü temsil etmesini istedi.

Ödüle aday gösterilmesine ilişkin de konuşan Azimitbar şunları söyledi: “Sanat ve çizim hayata devam etmeme ve daha güçlü olmama yardımcı oldu, çünkü resim yaptığımda artık o şok edici acıyı hissetmiyordum.”

Hâlâ diş fırçasıyla resim yapıyor

Azimitbar, 21 Ocak 2021’de herhangi bir bildirim veya açıklama yapılmadan serbest bırakıldı. O zamandan beri, Avustralya’da bir hayır kurumunda çalışarak hayatını yeniden inşa etmeye çalışıyor. Genç Kürt ressam resim yapmaya devam ediyor, ancak geleneksel araçları kullanmaya karşı çok istekli olmadığını ve hala daha çok diş fırçası kullandığını, diş fırçasının kendisi için  “çok iyi bir arkadaş” olduğunu söylüyor.

100.000 Avustralya Doları (yaklaşık 71.000 ABD Doları) değerindeki Archibald Ödülü‘nün galibi 13 Mayıs’ta açıklanacak.

(MA)