Gedik Sanat yeni sezona başlıyor

Gedik Sanat, 2022-2023 sanat sezonunda koserler, piyano festivali, atölyeler, söyleşiler ve imza günleri ile başlıyor.

Gedik Sanat, 2022-2023 sanat sezonunda, Gedik Filarmoni Orkestrası Konserleri, II. İstanbul Gedik Üniversitesi Piyano Festivali, İstanbul Gedik Üniversitesi bünyesinde Müzik Atölyeleri, Sinepsikoloji Atölyeleri, Dijital Projeler ve Söyleşi – İmza Günleri ile müzikseverlerle buluşacak.

Açılış konseri Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde

12 Ekim’de Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek açılış konserinde, 2018 Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması ve 2017 İskoçya Uluslararası Piyano Yarışması birincisi Can Çakmur, Mozart’ın 271 numaralı konçertosunu Cem Mansur yönetiminde yorumlayacak. Mesruh Savaş’ın Nocturne ve Toccata adlı eserinin dünya prömiyeri yapacağı açılış̧ akşamında A. Schnittke’nin Moz- Art a la Haydn adlı eseri ve Haydn 85. Senfonisi (Reine) programda yer alacak.

“Kültürü Yaşatmak, Kültürü Yaratmak”

Yeni sezonda gençlerle birleşen projelere büyük oranda yer veren Gedik Sanat, farklı disiplinlerin bir arada uyum içinde sergilenmesine imkân tanıyor. Gedik Filarmoni Orkestrası yeni Müzik Direktörü Cem Mansur öncülüğünde “Kültürü Yaşatmak, Kültürü Yaratmak” başlıklı bir program hazırladı.

Cem Mansur yeni sezon için şunları söyledi: “Gedik Filarmoni Orkestrası ilk konserinden başlayarak Türkiye’nin müzik yaşamına yeni bir soluk getirdi. Konser salonlarının, geçmişin şaheserlerini her defasında yeniden yasatan mekânların ötesinde birer müze değil, değişenin ve değişmeyenin bir araya geldiği yerler olduğunu yıllardır düşünüyorum. Kısa geçmişinde bu kadar büyük bir fark yaratmış̧ olan bu topluluğun müzik direktörü olarak yöneteceğim ilk konserler bu sıra dışı yaklaşımın ışığında tasarlandı. Altı konserde altı eserin ilk seslendirilişi programları birbirlerine bağlayan ana unsur. Üç konserde yer verdiğimiz 20. yüzyıl klasikleri, ‘Caz Cağı’ diye anılan 1920’lerde popüler akımların çağdaş̧ müziğe nasıl ilham verdiğini gösteriyor. Orkestralar artık geçmişte olduğu gibi her dönemin müziğini aynı yaklaşım ve alışkanlıklarla çalmıyor. Klasik senfonilerde, yazıldıkları dönemin ruhuna uygun, ‘tozu alınmış̧’ bir yaklaşımla da sahnede olacağız. Haydn ile başlayarak, Mozart’ın 1788 yazında birkaç̧ hafta içinde yaratığı son üç senfonisine yoğunlaşarak bir stil bütünlüğü arayışında olacağız. Genç kuşağın en heyecan verici solistlerine ek olarak, orkestranın üyelerini de solist olarak dinleyebileceğiniz programlar her konserin bir ‘hikâyesi’ olabileceğini, salonların aynı havayı soluduğumuz, aynı titreşimleri paylaştığımız mekânlar olabileceğini hepimize hatırlatacak.”

Yeni sezonda pandemi şartlarında dijital olarak gerçekleştirilen ilk festivalin arşiv niteliğinde örnek performanslarına yenileri eklenecek ve canlı performanslar gerçekleştirilecek. Ekim 2022 – Mayıs 2023 içerisinde İlter Vurucu, Buğra Yüksel, Lal Karaalioğlu, Doğaç Bezdüz, Emre Yavuz, Kandemir Basmacıoğlu, Barış Büyükyıldırım ve Hande Dalkılıç’ın performansı her ay müzikseverlerle buluşacak. İstanbul Gedik Üniversitesi Kartal Yerleşkesi Performans Alanı’nda gerçekleşecek konserler aynı zamanda Gedik Sanat YouTube kanalında seyirciyle buluşacak.

İstanbul Gedik Üniversitesi’nde eğitim gören gençlerle kulüpler ve öğrenci inisiyatifleri noktasında iletişimde olan Gedik Sanat, sahada aldığı istemleri sezon programlarına yansıtmaya devam ediyor. Bu bağlamda Gedik Filarmoni Orkestrası üyeleri ile Müzik Atölyeleri, Psikoloji Kulübü ile Sinepsikoloji Atölyeleri, Edebiyat Kulübü ile Söyleşi – İmza Günleri ve Tiyatro Kulübü ile Dijital Projeler hazırlayarak gençlerle birlikte sanatın farklı disiplinlerle etkileşimleri deneyimlenebiliyor.

​Gedik Sanat’ın yeni sezon programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz