Baksı Kültür Sanat Vakfı Misafir Sanatçı Programı’nın ilk konuğu şair Çağla Meknuze oldu

Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın Anadolu Ödülleri kapsamında düzenlediği Misafir Sanatçı Programı’nın ilki tamamlandı. Programın ilk konuğu şair Çağla Meknuze oldu. Baksı, Eylül ayına kadar konuk sanatçı ağırlamaya devam edecek.

Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın Anadolu Ödülleri kapsamında düzenlediği Misafir Sanatçı Programı’nın ilk konuğu şair Çağla Meknuze oldu. Vakıf, Eylül ayına dek dört genç sanatçı daha konuk edecek.

1- 15 Mayıs tarihleri arasında Baksı Müzesi konuk evinde kalan şair Çağla Meknuze, müzenin bulunduğu coğrafyadan, müzede yer alan eserlerden ve 2021 yılı Anadolu Ödülleri kapsamında edebiyat alanında ödüle değer görülen Refik Halid Karay’ın Memleket Hikâyeleri adlı kitabından yola çıkarak farklı eserler üretti.

Baksı Müzesi / Bayburt

Bir şiir günlüğü: Baksı’da İki Hafta

“Issıza anıt olarak inşa edilen böylesi bir yapıda, tam anlamıyla filtresiz bir coğrafyada şiir yazmak şaşırtıcı olmayabilir fakat ben Baksı’da şiiri gördüm” diyerek misafirlik sürecini dile getiren Çağla Meknuze’nin Baksı’da İki Hafta adlı şiir günlüğü ‘uyandım, gök yüzümde’ adlı dize ile başlıyor. “Baksı’da uyandığım ilk gün gözlerimi dağda dalga görünümü ortaya çıkaran bulut gölgelerinden alamadım. Bir süre sonra bulutlar yer değiştirdikçe o büyüleyici ıssızlıkta gölgeleri, dolayısıyla bulutları yüzümde hissettim. İşte Baksı’da gördüğüm ilk şiir buydu ‘gök yüzümde’! Gökyüzü sözcüğünün tek bir boşlukla böylesine anlam kazanması ve dahası, şiiri birebir deneyimlemenin heyecanıyla Baksı’da bulunduğum her gün için ayrı bir şiir bıraktım.”

Fotoğraf: Asya Koçan

Fotoğraf: Asya Koçan

Şamanın dile geldiği şiir: Çağrıldı Baksı

Sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan öncülüğünde, Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kurulan Baksı Müzesi, Hüsamettin Koçan’ın doğduğu köyün sınırlarında yer alıyor ve bu köyün eski adı olan Baksı’yıa dında taşıyor. Baksı, bugün Bayraktar Köyü olarak bilinen köyün eski adı ve Kırgız Türkçesi’nde ‘şaman’ anlamına geliyor. Gündelik yaşamda bazı şamanistik ritüellerin gelenek olarak sürdüğü köyün Ay Yokuş bölgesinde bulunan ve ‘Huy Kesen’ olarak anılan adak ağacı da geçmişten bugüne halk tarafından ziyaret ediliyor. Şair Çağla Meknuze’nin Baksı Müzesi’nde, Hıdırellezgecesi yazdığı ve “iki dünya arasında görevli, zamansız bir şamanın dilinden günümüz Türkçesi ile bıraktığım şiir” olarak ifade ettiği ‘Çağrıldı Baksı’ da bu uğurlu ağacın etrafında okuyucuları ile karşılaşacak.

Çağrıldı Baksı

çağırdınız
‘bizi sevenler öldü; gel’

iki dünyanın yalnızı
iki dünya ağırlığınca yük taşıyanım

çağırdınız
‘bizim olanlar tükendi; gel’

ateş ateşle büyüsün
su suyla
şifa şifa şifa

geldim
içinizde çağrılanlar var
gidelim


5 Mayıs, 2022/Hıdırellez, Baksı Müzesi

Fotoğraf: Asya Koçan

“Refik Halid Karay’ın eseri ‘Memleket Hikâyeleri’ anısına Hüsamettin Koçan’ın çocukluğunu öyküleştiriyorum”

“Doğu Karadeniz’in bir dağ köyünde bazen sis, bazen kurt tehditi altında, ateş başında perimasallarının anlatıldığı bir çocukluk Hüsamettin Koçan’ın çocukluğu… O çocuk büyüyor, dünyaca tanınan bir ressam oluyor ve onu büyüten ıssızlığa anıt gibi bir müze bırakıyor. Bu öyküyü dinledikten sonra yazmamak mümkün mü?” sözleriyle program çerçevesinde üzerine çalıştığı üçüncü eseri dile getiren Çağla Meknuze, Hüsamettin Koçan’ın çocukluk anılarından yola çıkarak yazdığı öykünün Baksı Kültür Sanat Vakfı Anadolu Ödülleri kapsamında edebiyat alanında ödüle değer görülen Refik Halid Karay’ın eseri Memleket Hikâyeleri’ne selam niteliğinde olduğunun altını çiziyor.

Baksı Müzesi / Bayburt

Sonbahara dek dört genç sanatçı daha konuk olacak

Baksı Kültür Sanat Vakfı, Anadolu Ödülleri kapsamında ilk kez düzenlenen Misafir Sanatçı Programı’nın Eylül ayına dek dört genç sanatçı daha konuk edecek. Konuk edilecek diğer sanatçılar, Görsel Sanatlar alanından Yılmaz Bulut, Sinema alanından Selman Nacar, Müzik alanından Mehmet Ali Şimayli ve Mimarlı kalanından Berin Erikçi olacak.

Çağla Meknuze hakkında:

Çağla Meknuze, İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi (2003) ve Galatasaray Üniversitesi İletişimFakültesi (2007) mezunu.

2008-2011 yılları arasında NTV’de muhabir, editör ve yapımcı olarak çalıştı. 2014’te çağdaş sanat portfolyosu ile Galeri Zilberman ‘Genç Yeni Farklı’ karma sergisine katıldı. ‘Azizenin Ölüsü’ adlı şiir dosyası 2015 Varlık Dergisi Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nce dikkate değer görüldü ve kitaplaştırıldı.

Şiirleri 2014 yılından bu yana, aralarında 70 ülkeden 100şaire yer veren 2017-2018 Dünya Şiir Almanağı da dahil olmak üzere Türkiye ve yurtdışındaki pek çok edebiyat yayınında yer aldı. 15 İstanbul Bienali kapsamında British Council ve Mixersanat galerisinin düzenlediği Kültür-Sanat Yazarlığı Atölyesi’ne kabul edildi. Kasım 2019’da Helicon Poetry Society’nin davetlisi olarak Tel Aviv’de Uluslararası Çeviri Atölyesi’nekatıldı. Bugüne kadar 2 Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, 2 Çevrimdışı İstanbul Uluslararası ŞiirFestivali, 11 Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali ile 25 Winternachten UluslararasıEdebiyat Festivali’ne (Hollanda) katılan şairin şiirleri İngilizce, Felemenkçe, Hırvatça, Kürtçe veİbranice’ye çevrildi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) , Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Ankara Elçiliği ve Goethe Enstitüsü tarafından yürütülen ‘Be Mobile Create Together!’ projesine seçilen15 isimden biri olan sanatçı Ocak 2020’de Lahey’de Writers Unlimited’ın konuğu oldu. Ocak2022’de I ME CE sanat oluşumunun Barın Han’da gerçekleştirdiği projeye, mekana özgü şiir veyerleştirme ile katıldı.

Baksı Kültür Sanat Vakfı 2021 Anadolu Ödülleri kapsamında, Baksı MüzesiArtist Residency programına davet edildi.