Avustralyalı sanatçı Gittoes, Putin’i Hobbit’teki Azog olarak resmetti

Avustralyalı sanatçı George Gittoes ve Ukraynalı şair Viktor Solodchuk, Odessa kentinde yaptıkları duvar resminde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Hobbit filmindeki Azog’dan esinlenerek modelledi.

Çeviri: Cenk Kolçak

Avustralyalı ödüllü sanatçı George Gittoes, Ukraynalı şair Viktor Solodchuk ile birlikte Ukrayna’nın Odessa kentindeki meydanlardan birinde dış mekan resim çalışması yaptı. “Rus Taarruzu” adlı 10 metre uzunluğundaki resim, Ukrayna’nın sokağa çıkma yasakları sırasında Netflix’te popüler olan Hobbit film üçlemesindeki kana susamış bir savaş lordundan, Azog’tan ilham alıyor.

The Art Newspaper’da yer alan habere göre, Avustralyalı sanatçı George Gittoes, Rusya Devlet Başkanı Putin’i Hobbit üçlemesinde yer alan Moria orklarının lideri Azog olarak resmetti.

“Acımasız ve kana susamış savaş ağası”

Ukrayna’nın son halini Hobbit’teki kâbus sahnelerine benzeten sanatçı Gittoes, “Savaş başladığında sokağa çıkma yasakları herkesi içeride tuttu. İnsanlar bu fanteziyi rahatlıkları için seçtiler ama kısa süre sonra bunun kendi durumlarını yansıttığını gördüler. Rus saldırılarıyla neredeyse tamamen yok olan şehir Mariupol, Hobbit’ten bir kâbus sahnesi gibidir. Sonuç olarak, konuşmalarımızın çoğu Rusların Orklar ve Putin’in de acımasız ve kana susamış savaş ağası Azog olarak tanımlanmasına yol açtı. Hobbit, burada olup bitenler için mükemmel bir metafor gibi görünüyor. Karanlık, ışığı kontrol altına almaya ve ölüm getirmeye çalışıyor” dedi.

“Şairin 24 yaşındaki oğlu da cephede”

Ukraynalı şair Solodchuk, Gittoes’un Hindistan mürekkep çizimleri arasına şiirinden dizeker ekledi.

Gittoes, “İnsanların arasında olmak, bu güzel şehrin yıkımının çılgınlığına meydan okuyan işler yapmak güzeldi. Herkesin moralini yükseltti” ifadelerinde bulunurken, Solodchuk’un 24 yaşındaki oğlunun cephede Ruslarla savaştığını ve “Ukrayna’nın Rusya’dan bağımsızlığı için ölmeye hazır olduğunu” da sözlerine ekliyor.

Gittoes ve eşi Hellen Rose, 18 Mart tarihinde Avustralya’dan Ukrayna’ya gitmişti. Kendi fonlarıyla yaptıkları gezinin amacının, kuşatma altındaki Ukrayna nüfusunu desteklemek için sanat yaratmak olduğunu belirten çift, Irpin, Bucha ve Borodyanka’ya bombalar yağarken Kiev’deki otellerinde Hobbit’i izlediklerini de söyledi. Gittoes, “Savaşa giren Orkların çığlıkları, çığlık atan hava saldırısı sirenleriyle karıştı” dedi.

Duvar resminin ana figürü, “The Hobbit: An Unexpected Journey” filmindeki canavar bir katil olan Azog’dan esinlenerek modellendi. Gittoes ve Rose, Rus işgalinden bugüne kadar nispeten yara almadan kurtulan liman kenti Odessa’ya şimdi aşık olduklarını vurguladı.

Odessa için şimdiye kadar ziyaret ettiği en sanatsal ve sanat odaklı şehir ifadelerinde bulunan Gittoes, “İnsanların hepsi süper havalı, cana yakın, bohem görünüyor. Sokaklarda birinci sınıf müzisyenlerle bedava konserler var ve Modigliani ve Picasso’nun 1907’de Montparnasse’de eğlendiğini hayal edebileceğiniz türden kafeler ve barlar var. Buranın bombalandığını ve başka bir Mariupol’a dönüştüğünü görmekten daha iğrenç bir şey düşünemezdim. ” dedi.

Birkaç gün önce Kiev’e dönen Gittoes ve Rose, bölgede, özellikle de savaşın harap ettiği Irpin, Bucha ve Borodyanka kasabalarında üç duvar resmi daha yapmayı planlıyor.

Fotoğraflar Hellen Rose tarafından çekilmiştir.

Kaynak: The Art Newspaper

Çeviren ve Hazırlayan: Cenk Kolçak