Altın Portakal’dan ‘Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması düzenlenecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 59’uncu kez düzenlenecek Altın Portakal Film Festivali kapsamında ‘edebiyat uyarlaması uzun metraj senaryo yarışması’ da düzenlenecek. Festivalbu yıl 1-8 Ekim’de yapılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yarışmanın amacının edebiyatın nitelikli eserlerinin sinemaya uyarlanmasını teşvik ederek, yapımcıların yeni filmler üretmesine maddi ve manevi katkı sunmak olduğunu belirtti.

Sinema tarihindeki ‘Susuz Yaz’, ‘Anayurt Oteli’, ‘Gizli Yüz’, ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’, ‘Zübük’, ‘Adı Vasfiye’, ‘Karılar Koğuşu’, ‘Hababam Sınıfı’, ‘Yılanların Öcü’, ‘Vurun Kahpeye’ ve ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ gibi birçok önemli filmin edebiyat uyarlaması olduğuna işaret eden Böcek, sinemaya güçlü senaryolar kazandıracak böylesi yarışmanın ülkede ilk kez Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından düzenleneceğinin altını çizdi.

Daha önce çekilmiş ya da sahnelenmiş eserler kabul edilmeyecek

Yarışmaya katılacak senaryonun, 31 Aralık 2021’den önce Türkiye’de basılmış bir eserden uyarlanmış olması ve her iki eserin sahibinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Daha önce filme çekilmiş ya da tiyatro oyunu olarak sahnelenmiş eserler yarışmaya kabul edilmeyecek.

Katılımcı kendi eserinden yola çıkıp bir senaryo yazarak yarışmaya başvurabilecek. Eğer başka bir yazarın eserinden faydalanacak ise mutlaka eserin yazarından ya da yasal temsilcilerinden yazılı bir onay alması ve bu onayı başvuru ile birlikte yollaması gerekiyor. Son başvuru tarihi 15 Ağustos 2022.

Eserin yazarı ile senaryo yazarı farklı kişilerse para ödülü ikisi arasında eşit olarak paylaştırılacak. Yarışmanın sonuçları, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 1 Ekim 2022’de gerçekleştirilecek olan açılış töreninde açıklanacak.