27. Gezici Festival 2 Aralık’ta başlıyor

Bu yıl 27’ncisi düzenlenecek Gezici Festival 2 – 8 Aralık’ta Ankara’da, 9 – 11 Aralık’ta Sinop’ta ve 12 – 14 Aralık’ta Kastamonu’da gerçekleştirilecek.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 27. Gezici Festival, 2 – 8 Aralık’ta Ankara’da, 9 – 11 Aralık’ta Sinop’ta ve 12 – 14 Aralık’ta Kastamonu’da gerçekleştirilecek.

27. Gezici Festival, yılın heyecan uyandıran yerli ve yabancı yapımlarını Dünya Sineması, Kısa İyidir, Türkiye 2022 gibi klasikleşen bölümleri ile sinemaseverlerle buluşturacak. Bugüne kadar Ankara, Artvin, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edremit, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Sinop ve Van gibi ülkenin dört bir yanındaki kentlerde izleyicilerle buluşan festival, Türkiye’yi aşarak Saraybosna, Tiflis, Bakü, Drama ve Üsküp’te de düzenlendi. Gezici Festival’in afişini ilk yılından bu yana olduğu gibi usta çizer Behiç Ak hazırladı.

27. Gezici Festival’in programında; Belmin Söylemez’in ilk uzun metraj filmi Şimdiki Zaman’ın ardından 10 yıl sonra çektiği ikinci uzun metraj filmi Ayna Ayna, Ümran Safter’in ilk uzun metraj filmi Kabahat, Selcen Ergun’un Toronto Film Festivali’nde dünya ilk gösterimini yapan filmi Kar ve Ayı, Özcan Alper’in yeni filmi Karanlık Gece, Emin Alper’in Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde dünya ilk gösterimini yapan Kurak Günler ve Çiğdem Sezgin’in kendi istediği gibi, kimseye hesap vermeden yaşamak isteyen bir kadını merkezine koyduğu filmi Suna yer alıyor.

Dünya Sineması’ndan seçkiler

Dünya Sineması bölümünde; Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan Park Chan-wook’un yeni filmi Ayrılma Kararı/ Decision To Leave, San Sebastian Film Festivali’nden En İyi Avrupa Film İzleyici Ödülü, Tokyo Film Festivali’nden Büyük Ödül ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Rodrigo Sorogoyen imzalı Canavarlar The Beasts, Anna Jadowska’nın gerçek bir olaydan esinlenen duygusal filmi Çatıdaki Kadın / Woman On The Roof, Sophie Linnenbaum’un, Münih Film Festivali’nde En İyi Yönetmen seçilerek Alman Sineması Yeni Yetenek Ödülü’nü aldığı filmi Figüranlar / The Ordinaries, Kudüs Film Festivali’nden En İyi Belgesel Ödülü’nü kazanan Patricio Guzmán imzalı Hayali Ülkem / My Imaginary Country, Jake Paltrow’un soykırım faillerinden Adolf Eichmann’ın yargılandığı davayı üç farklı karakterin gözünden ele alan filmi Haziran, Sıfır Günü / June Zero, 95. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film dalında İrlanda’nın adayı olan Sessiz Kız The Quiet Girl, Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Yakın / Close ve Martín Boulocq’un Tribeca Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan filmi Ziyaretçi The Visitor bulunuyor.

Ankara’dan sonra Sinop ve Kastamonu’da

Festivalin Ankara gösterimleri Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla 2 – 8 Aralık tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Sinop gösterimleri 9 – 11 Aralık tarihleri arasında Sinop Belediyesi’nin ev sahipliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde, Kastamonu gösterimleri ise 12 – 14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek.

​​27. Gezici Festival’in programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.