“2022 Yılın Yazarı: Sait Faik Öykü Ödülü” başvuruları başladı

Nilüfer Belediyesi’nin Yılın Yazarı etkinlikleri kapsamında düzenlediği Sait Faik Öykü Ödülü Yarışması’na başvurular başladı. Son başvuru tarihi 26 Ağustos 2022.

Nilüfer Belediyesi’nin, Türkiye Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip, farklı dallarda eserler üretmiş bir yazar adına düzenlediği Yılın Yazarı etkinlikleri bu defa Öykü Ödülü Yarışması ile devam ediyor.

2022 Yılın Yazarı: Sait Faik Öykü Ödülü için başvurular 13 Haziran’da başladı. Son başvuru tarihi 26 Ağustos olarak belirlenen ödüle başvurmak isteyenler başvurularını  posta yoluyla ya da elden yapabilecek. Herkese açık olan yarışmaya rumuz ile katılım zorunlu. İsteyenler en fazla iki öykü ile ödüle başvuruda bulunabilecek.

Ödüle başvuran eserleri Jale Özata Dirlikyapan, Nahit Kayabaşı, Birgül Oğuz, Şafak Baba Pala ve Hülya Soyşekerci’den oluşan Seçiçi Kurul değerlendirecek.

Öykü Ödülü sonuçları 31 Ekim 2022 tarihinde açıklanacak.

Büyük ödülü kazanan 4 bin TL ödül alacak, 5 kişi de 1500 TL’lik mansiyon ile ödüllendirilecek.  

Katılım Koşulları

 1. Ödüle rumuz ile katılmak zorunludur.
 2. Ödül herkese açıktır; ancak Seçici Kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamaz.
 3. Ödül yönetmeliğine uygun olmayan ve belirtilen tarihten sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmaz.
 4. Ödüle, iki öykü ile başvurulur. (Tek ya da ikiden daha fazla öyküyle yapılan başvurular kabul edilmez.)
 5. Ödüle başvurulan öyküler daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, internet ortamı dahil herhangi bir yerde yayımlanmamış ve ödül almamış olmalıdır.
 6. Başvuru sahipleri; dereceye giren ve yayımlanmaya değer bulunan öyküler üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını bedelsiz olarak Nilüfer Belediyesi’ne devrettiğini kabul eder. Yapıtlar hiçbir şekilde iade edilmez.
 7. Ödüle gönderilen öykülerin tüm hukuki sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda öykü sahibi, üçüncü kişilerin uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
 8. Başvuru sahipleri yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır. Seçici Kurul’un yayımlamaya değer bulduğu tüm öyküler o yıl için hazırlanan seçkide topluca yayımlanır. Ödüle katılım sayısına bağlı olarak ön seçici kurul oluşturma yetkisi Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’ne aittir.

Ödüle Gönderilecek Eserlerde Aranacak Koşullar

 • Ödüle katılacak öyküler, normal sayfa (A4) boyutunda, 12 punto, 1,5 aralık bilgisayar oylumunda hazırlanarak 5 kopyayla, ayrıca dijital ortamda (CD ya da harici bellek) kaydedilip bir zarfa konularak teslim edilmelidir.
 • Ayrıca başvuranın kısa özgeçmiş bilgisi de (bir sayfayı geçmemelidir) aynı dosyaya kaydedilmelidir. Bir kopyası da başvuru formuna eklenmelidir.
 • Katılımcılar, ödül ile ilgili Başvuru Formu’nu doldurup imzalayacaktır. Başvuru Formu, Nilüfer Belediyesi’nin tüm kütüphanelerinden veya internet üzerinden (nilufer.bel.tr veya Nilüfer Kütüphane Facebook adreslerinden) temin edilebilir.
 • Dosyanın sol üst köşesinde katılımcının sadece rumuzu yer almalıdır.
 • Öyküler Türkçe yazılmalıdır, çeviri öyküler kabul edilmez.
 • Metin uzunluğu 5.000 ile 15.000 karakter arasında olmalıdır.
 • Başvurular kargoyla ya da elden teslim edilebilir.

Ödüller

 • Büyük Ödül: 4.000 TL
 • Mansiyon Ödülü (5 Adet): 1.500 TL

2022 Yılın Yazarı:  Sait Faik Öykü Ödülü BAŞVURU FORMU için TIKLAYIN.

2022 Yılın Yazarı:  Sait Faik Öykü Ödülü ÖDÜL YÖNETMELİĞİ için TIKLAYIN.

2022 Yılın Yazarı:  Sait Faik Öykü Ödülü Başkan Turgay Erdem’in mektubu için TIKLAYIN.