2022 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri açıklandı

Varlık dergisinin ‘edebiyatımıza yeni değerler kazandırma’ amacıyla düzenlediği 2022 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin sonuçları açıklandı.

Varlık dergisinin 1933’ten günümüze sürdürdüğü ‘edebiyatımıza yeni değerler kazandırma’ çabası, 89. yılıında da edebiyatseverleri yeni imzalarla buluşturuyor. Bu yıl şiir dalındaki ödül Bilge Miray Aslan‘a, öykü dalındaki ödül ise Mehmet Fazlı Gök‘e verildi.

Şiir dalında Zeynep Uzunbay, Nilay Özer, Seyyidhan Kömürcü, Ali Özgür Özkarcı ve Mehmet Erte’den oluşan seçici kurul yaptığı değerlendirme sonucu ödülü oy çokluğuyla Bilge Miray Aslan’ın “Evrenin Sonuna Giderken Söylenecek Şarkılar” adlı dosyasına verdi; Salih Akkaya’nın “Süreksizliğin İmgesi” adlı dosyasını ‘dikkate değer’ buldu. Öykü dalında Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Pelin Buzluk, Selçuk Orhan ve Birgül Oğuz’dan oluşan seçici kurulu ödülü oy birliğiyle Mehmet Fazlı Gök’ün “Çirkin Sevgilim” adlı dosyasına verirken, Tuğrul Karataş’ın “Bu Gecenin Sabahı Yok” adlı dosyasını ‘dikkate değer’ buldu.

Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimlerin söyleşi, şiir ve öyküleri Varlık dergisinin Temmuz 2022 sayısında yayımlanacak.