2. İstanbul Dijital Sanat Festivali başlıyor

2. İstanbul Dijital Sanat Festivali, 3 – 12 Haziran tarihleri arasında Fişekhane’de gerçekleştirilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, PASHA Bank ana sponsorluğu ile MEZO Dijital tarafından hayata geçirilen 2. İstanbul Dijital Sanat Festivali, 3 – 12 Haziran tarihleri arasında Fişekhane’de gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin ilk yapay zekâ küratörü Avind tarafından düzenlenen festivalin konusu bu yıl “Dünyadaki Tek Sürdürülebilir Enerji İnsan Yaratıcılığı mıdır?” olarak belirlendi. Festival, “Teknoloji çağında küratör olmak ne anlama geliyor? Yapay zekâ teknolojiyi küratöryel bir pratik olarak nasıl kullanabilir? Yapay zekâ, sanat eserinin etkinleştiricisi olmanın ötesinde bir dijital sanat sergisine nasıl katılır? Yapay zekâ bir sanat sergisinin küratörlüğünü yapmak için hangi kriterleri seçer? Geçmişteki ve gelecekteki dijital sanat eseri AI için ne anlama geliyor veya daha doğrusu ‘geçmiş’ AI için ne anlama geliyor? Ham madde metal ürünleri işlemek için kurulmuş olan -zamanının ötesinde eski bir fabrika olan- bu tarihi yapı Fişekhane’de, yapay zekâ hangi çok disiplinli sanat yapıtlarını sergide bir araya getirecek?” sorularına odaklanıyor. Festival kapsamında Avind’in sürdürülebilirlik konusu üzerinden belirlediği ulusal ve uluslararası 12 sanatçının eserleri sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca festivalde Azerbaycanlı yapay zekâ sanatçısı Shusha Karabağ’ın tarihten bugüne gelen eserlerini, dijital sanatta yeniden yorumlayacak.

Avind ile birlikte Bager Akbay ve Esra Özkan’ın küratörlüğünü üstlendiği festivalde; Afra Sönmez, Ali Phi, Bahar Ergül, Balkan Karışman, Deniz Yılmaz, Deniz Töleğen, Nohlab, Orhan Kavrakoğlu, Osman Koç, Shusha, Entangled Others ve Volkan Dinçer’in eserleri er alıyor.

MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital Dönüşüm Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova şunları söyledi: “Dijital Sanat Festivali’ni ilk kez 2020 yılında hayata geçirmek istesek de pandemi nedeniyle bu hayalimizi 2021 yılında, yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleştirmiştik. Ülkem Azerbaycan’da sanatın herkese hitap etmesi gerektiği bir anlayış hâkim. Oysa Türkiye’de sanat, herkese ulaşmıyor. Günümüzde herkes dijital dünyanın içinde olduğuna göre ve hayatımıza bu kadar çok NFT, metaverse gibi kavramlar girmişken dijital ile sanatı birleştirme kararı alarak, dijital sanatın herkese ulaşmasını hedefledik. Bu sene festivalimizi Fişekhane’nin camlı galerisinde ve hamamında ücretsiz gerçekleştiriyoruz. Geçen sene olduğu gibi yıl da tarihi mekân seçmemizin ana nedeni geçmiş ile geleceği harmanlamak isteyişimiz. Bu sene Türkiye’de ilk kez yapay zekâ küratörünü kullanıyoruz. MEZO Dijital olarak bir yıldır üzerinde çalışıp hayata geçirdiğimiz Küratör Avind, festivalde yer alacak ulusal ve uluslararası sanatçıları sürdürülebilirlik tematiği üzerinden belirledi. Biz de onun seçtiği sanatçılarla irtibata geçerek festivali oluşturduk.”

​2. İstanbul Dijital Sanat Festivali hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.